Site Overlay

Czajnik – na co zwracać uwagę przy zakupie?

W naszych domach spotykamy dziś często proste w obsłudze i szybkie czajniki elektryczne. Mimo to, tradycyjne modele wciąż cieszą się popularnością, ze względu na ograniczenie zużycia energii, a także bardzo estetyczny wygląd.

Czajnik emaliowany w odpowiednim stylu potrafi bowiem znakomicie przyozdobić naszą kuchnię. Ze względu na to, że każda rodzina używa czajnika kilka razy dziennie, warto przez jego zakupem przemyśleć kilka ważnych kwestii, mających wypływ na komfort naszego życia.

Gaz, czy indukcja?

W dobie rosnącej popularności kuchni indukcyjnych, to pierwszy punkt decydujący o wyborze czajnika. Nowoczesny czajnik na indukcję wizualnie wcale nie musi różnić się od tradycyjnego.

czajnik emaliowany

Wielu producentów posiada dany model w dwóch wersjach; identyczny czajnik na gaz oraz na indukcję.

Jaką pojemność czajnika wybrać?

Pozornie wydaje się, że im większa, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że duża pojemność to również dłuższy czas gotowania i większa masa. Wybierajmy więc czajnik dostosowany rozmiarem do liczebności naszej rodziny.

Na rynku spotkamy modele o pojemnościach tak niewielkich, jak 400ml, a także bardzo dużych – 3l. Przyjmuje się, że dla pięcioosobowej rodziny odpowiedni będzie czajnik 1,7l.

Inne ważne elementy.

Warto, aby nasz czajnik posiadał zintegrowany gwizdek, ponieważ dzięki temu unikniemy narażenia naszych dłoni na kontakt z gorącą parą wodną, ponieważ taki gwizdek możemy zamykać i otwierać jednym ruchem kciuka.

Ponadto sprawdźmy, czy uchwyt jest solidny i dobrze leży w dłoni. Są to elementy mające wpływ na nasze bezpieczeństwo, więc zwracajmy na nie uwagę.