Site Overlay

Transport a spedycja – najistotniejsze różnice

Warto wiedzieć, że transport i spedycja nie są pojęciami, które powinno się używać zamiennie. W zdecydowanej większości przypadków konsumenci, którzy mają w planach skorzystanie z różnego rodzaju usług logistycznych bardzo często mają problemy z rozróżnieniem wspomnianych określeń. Czym zatem różni się transport od spedycji?

Transport towarów lub ludzi

Należy mieć świadomość, że transport jest w najprostszym możliwym ujęciu przemieszczaniem ludzi oraz towarów z punktu A do punktu B. Pojęcie oczywiście wchodzi w szeroki obszar logistyki, jednak w porównaniu do spedycji określa znacznie węższy zakres czynności. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się transport morski, drogowy, a także kolejowy.

Czym dokładnie jest spedycja?

Warto wiedzieć, że zarówno spedycja międzynarodowa, jak i spedycja krajowa są znacznie szerszymi pojęciami w porównaniu do omówionego wcześniej transportu.

Do czynności, jakie obejmuje spedycja należy koniecznie zaliczyć: wykonywanie odprawy celnej, przyjmowanie zleceń od klientów, organizacja najbardziej właściwych środków transportu,

Można zatem zaobserwować, że zlecenie spedycji zdecydowanie różni się od zlecenia transportu. Spedytor musi bowiem uwzględnić czas dostawy, rodzaj ładunku, a także miejsce docelowe.