Logistyka transportu obejmuje różne działania, związane z przemieszczaniem produktów, niezbędnych do prawidłowego wykonywania działań przez daną jednostkę, z wykorzystaniem różnorakich dostępnych środków. Ze względu na elastyczność oferowanych rozwiązań największą rolę w opisywanych procesach zajmuje jednak transport drogowy towarów.
Transport drogowy i jego rola w logistyce
Transport drogowy towarów zajmuje kluczowe miejsce w działaniach logistycznych przedsiębiorstw z kilku względów:
- jest jednym z najbardziej dostępnych środków przemieszczania produktów i surowców, co wynika z bardzo wysokiej gęstości rozmieszczenia infrastruktury drogowej, szczególnie porównaniu do sieci kolejowej czy sieci dróg wodnych śródlądowych,
- jest stosunkowo tani, a usługi w jego zakresie – łatwo dostępne,
- możliwe jest zastosowanie wielu różnych środków transportowych, zarówno uniwersalnych, jak i wyspecjalizowanych.
Dzięki opisanym powyżej czynnikom logistyka transportu, szczególnie realizowana na krótkich i średnich dystansach, opiera się obecnie w wielu krajach właśnie na tym segmencie rynku przewozów. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się nie wykonywać czynności przewozu sami, wybierając profesjonalny transport drogowy towarów z firm zewnętrznych.
Transport drogowy towarów i jego ograniczenia
Niestety, transport drogowy towarów ma również swoje wady. Sieć dróg, jakkolwiek gęsta, nie jest nieograniczona, a duży ruch pojazdów może prowadzić do znacznych opóźnień w wyniku tamujących płynny przejazd korków. Również kwestie, związane z ochroną środowiska, są w wielu wypadkach przedstawiane jako argument za koniecznością ograniczenia znaczenia przewozów drogowych w logistyce transportu.
W praktyce nie organizuje się również transportu tego typu w przypadku konieczności przemieszczenia towarów na duże odległości – w takiej roli znacznie lepiej sprawdzają się przewozy morskie lub powietrzne.