Site Overlay

Czy wykorzystywanie energii słonecznej jest opłacalne dla portfela?

O katastrofie klimatycznej wiele się ostatnio mówi, a Unia Europejska i kraje zachodnie coraz aktywniej starają się jej przeciwdziałać. Jednym z elementów strategii walki ze zmianami klimatu jest odchodzenie od „brudnej” elektryczności i przechodzenie na odnawialne źródła energii, wśród których przoduje energia słoneczna. Czy wykorzystywanie jej jest opłacalne nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego portfela?

Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która się opłaca

Dzięki rozbudowanym programom dopłat oferowanych przez Unię Europejską tysiące Polaków zdecydowały się na zakup i instalację paneli słonecznych na dachach domów. Nie ma co się dziwić – to po prostu się opłaca, a kupno instalacji fotowoltaicznych traktowane jest nie jako koszt, a jako inwestycja na przyszłość. W końcu energia słoneczna wytworzona przez gospodarstwo domowe nie tylko służy jego potrzebom, ale też w przypadku nadwyżek może zostać sprzedana do sieci energetycznej. Obecne stawki nie gwarantują może zbyt wysokich zysków, ale gdy dodać do tego oszczędności związane z wykorzystaniem własnego prądu, inwestycja w panele fotowoltaiczne powinna zwrócić się już w perspektywie kilku lat. Więcej informacji na temat energii słonecznej można znaleźć na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety

energia słoneczna

O czym warto wiedzieć przed zakupem fotowoltaiki?

Choć energia słoneczna jest czysta i przyjazna dla środowiska, wiele osób obawia się zakupienia instalacji fotowoltaicznych. Najczęściej wymieniane wątpliwości to kwestia żywotności paneli słonecznych, a także dbania o nie w przypadku ewentualnej awarii. To prawda, że ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji łatwo ulegały awariom i działały dość krótko, ale dzisiejsza trzecia generacja zapewnia stabilną i wydajną pracę przez długie lata. Ponadto firmy montujące panele słoneczne udzielają na nie gwarancji na okres od dziesięciu do nawet trzydziestu lat. W przypadku ewentualnej awarii lub spadku wydajności na miejsce przyjedzie technik, który zdiagnozuje i naprawi problem lub, ewentualnie, wymieni ogniwo na nowe. A to wszystko za darmo!

Jak widać, inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z wymiernymi korzyściami finansowymi. Czysta energia słoneczna nie tylko stanowi wytchnienie dla portfela i dla środowiska, ale też zapewnia niezależność od sieci przesyłowej, co może okazać się zbawienne w razie wystąpienia awarii.