Wykorzystywanie energii z odnawianych źródeł staje się coraz bardziej popularne. Jest to rozwiązanie dużo bardziej przyjazne środowisku, ponieważ źródła te są niewyczerpywane, regenerują się w krótkim czasie, co zapobiega ich deficytowi. Zaliczana jest to nich między innymi energia wodna, promieniowania słonecznego, czy wiatru. Instalacje odnawialnych źródeł energii mają mnóstwo plusów i można z nich pozyskać energię elektryczną dla swojego domu.
Czym charakteryzują się odnawialne źródła energii?
Obecnie energia dla domu (https://www.innogy.pl) może być pozyskiwana zarówno z odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródeł, a udział tych pierwszych rośnie z roku na rok. Nie można się temu dziwić, dlatego, że ogólna świadomość społeczeństwa na temat środowiska i zmian w nim zachodzących rośnie. Najczęściej spotykane odnawialne źródła energii to:
- energia słoneczna — promieniowanie emitowane przez Słońce posiada ogromny ładunek energii, który z łatwością można przekształcić w prąd elektryczny dzięki panelom słonecznym.
- energia wodna — dzięki elektrowniom wodnym możliwe jest użycie wody do pozyskania prądu, co więcej w tzw. miksie elektrycznym pomiędzy źródłami odnawialnymi i nieodnawialnymi, ma ona największy udział.
- energia wiatrowa — pozyskiwana z pomocą wiatraków montowanych nie tylko na lądzie, ale również coraz częściej, na wodzie.
- bioenergia — źródła pochodzenia organicznego wykorzystywane są nie tylko do wytwarzania prądu, ale również jako paliwo.
Jakie są ich zalety?
Energia ta bezsprzecznie jest przyjazna dla środowiska, co w kontekście zachodzących w nim gwałtownych zmian jest ogromnym plusem. Korzystanie z paneli słonecznych zapewnia dostęp do prądu bez konieczności emitowania gazów wytwarzanych w procesie spalania. Co więcej, korzystanie ze źródeł odnawialnych umożliwia znaczne obniżenie rachunków za prąd. Są one stabilne, ponieważ nigdy się nie wyczerpią i z łatwością dochodzi do ich odbudowy, dzięki czemu podczas korzystania z nich można mieć gwarancję przewidywalności dostawy.