Wiatr stanowi jedno z najczęściej wykorzystywanych alternatywnych źródeł energii wykorzystywanych w naszym kraju. Taka metoda pozyskiwania prądu jest przyjazna środowisku, a pieniądze w nią zainwestowane zawracają się pod krótkim czasie. Podpowiadamy, kiedy opłaca się skorzystać elektrowni wiatrowej.
Energia wiatrowa w Polsce – opłacalność
Wbrew pozorom energia wiatrowa w Polsce stanowi najczęściej wykorzystywane alternatywne źródło do wytwarzania prądu. Najwydatniejszą z turbin wiatrowych są elektrownie o mocy przekraczającej 5 kW. Tego typu instalacja pozwala na spełnienie zapotrzebowania na prąd przeciętnego domu. Jej budowa nie jest najtańsza, ale poniesione koszty zwracają się po stosunkowo krótkim czasie, bo już po około 10 latach. Kolejnym argumentem świadczącym o opłacalności takiego rozwiązania jest zminimalizowanie wysokości rachunków za prąd. W wielu przypadkach korzystanie z energii wiatrowej pozwala na brak konieczności ich płacenia. Szacuje się, że elektrownia wiatrowa o mocy 5 kW pozwala na oszczędności rzędy 4000 złotych w skali rocznej.
Korzyści wynikające z wykorzystywania energii wiatrowej
Główną korzyścią płynącą z korzystania z odnawialnej energii wiatrowej w Polsce jest oczywiście pozyskiwanie darmowego prądu. Takie rozwiązanie ma jednak wiele innych zalet. Osoby decydujące się na instalacje elektrowni wiatrowej mogą liczyć na różnego rodzaju dopłaty ze strony rządu. W wielu przypadkach łączna kwota dofinansowania wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z montażem turbiny wiatrowej. Jest to możliwe przy budowie elektrowni o nieco mniejszej mocy. Jednak w takich przypadkach należy pamiętać, że elektrownia wiatrowa będzie stanowiła dodatkowe, a nie główne źródło prądu. Dlatego lepiej zainwestować w turbinę o większej mocy, co pozwala na uniezależnienie się od lokalnych dostawców energii elektrycznej. Osoby korzystające z energii wiatrowej mogą też liczyć na odliczenia od podatku przy corocznym rozliczaniu, dzięki czemu mogą zaoszczędzić bardzo duże sumy.